טיפולי שיניים לילדים

מתי להתחיל לצחצח? איזה מברשת שיניים מומלצת? מתי מחליפים מברשת? איזה משחת שיניים? מה זה איטום חריצים? האם צריך לטפל בשיניים נשירות? מאיזה גיל כדאי לבוא לבדיקת שיניים?

מתחילים בצחצוח שיניים החל מבקיעת השן הראשונה. כאשר יש שיניים בודדות. מומלץ לעשות כן בעזרת פיסת בד לחה (גאזה) כרוכה סביב האצבע : עוברים על פני שטח השיניים מלפנים ומאחור, ותוך כדי כך מעסים את החניכיים. עם בקיעת השיניים הטוחנות מומלץ לעבור למברשת שיניים ומשחת שיניים המותאמות לגיל הילד ( יש להשתמש בכמות מזערית של משחת שיניים).

הצחצוח אמור להתבצע פעמיים ביום, בבוקר לאחר ארוחת בוקר ובערב לאחר ארוחת ערב, בנוסף רצוי לצחצח לאחר אכילת מאכלים דביקים כמו קורנפלקס וחטיפים.

עד גיל 7 שנים מומלץ שההורה יצחצח או יעזור לילד בצחצוח שיניים. מברשת השיניים אמורה להיות עם ראש קטן, סיבים רכים, וידית עבה ונוחה. חשוב להשתמש במשחת שיניים עם ריכוז פלואוריד לפי גיל הילד, רמת הסיכון שלו לפתח עששת, והיכולת שלו לירוק, לפי ההמלצה של רופא השיניים.

יש להחליף מברשת שיניים כל 3 חודשים או כאשר איכות הסיבים נפגמת.

למה חשוב לבקר רופא שיניים החל מגיל צעיר?

אבחון נגעי עששת קטנים. ישנם מקרים בהם לא נדרש טיפול ומספיק להניח לכת פלואוריד ע"מ לעצור ואפילו לרפא נגע עששתי התחלתי.

קבלת הדרכה לצחצוח ותזונה נכונים כדי להקנות לילד הרגלים נכונים החל מגיל צעיר.
מניעת התפתחות מוקדי עששת ע"י הנחת פלואוריד ואיטומי חריצים.
חשוב שהביקור הראשון במרפאת שיניים ישמש כמפגש היכרות וחוויה שישאירו רושם חיובי אצל הילד.

מה הוא איטום חרירים וחריצים?

על פני השן ישנם חרירים וחריצים אשר מתמלאים בשאריות אוכל. האיטום נועד למניעת הצטברות האוכל וחדירת חיידקים הגורמים לעששת, ע"י הדבקת חומר פלסטי על פני החרירים והחריצים .

למה חשוב לטפל בשיניים נשירות אם הן מתחלפות?

עששת היא מחלה של חלל הפה הנגרמת על ידי חיידקים בתנאים של הצטברות רובד ונוכחות סוכרים ופחמימות. שיני החלב מסיימות את בקיעתן בגיל שנתיים וחצי עד שלוש ולכל שן זמן החלפה קבוע. בעוד השיניים החותכות מתחלפות בגיל 6-7 שנים, הטוחנות מסיימות את תפקידן ונושרות רק בסביבות גיל 12. כך שהן מתפקדות בפה כ10 שנים. אי לכך לא לטפל בשיני חלב כי הן מתחלפות אינה החלטה נכונה. חוסר טיפול עלול לגרום ל:

 כאבים וזיהומים שעלולים לגרום להפרעה בלעיסה, ובגדילה של הילד.
·פגיעה אסתטית שעשויה לגרום לדחייה חברתית ולדימוי עצמי נמוך.
 נגע עששתי נרחב בשיניים ראשוניות יכול להתפשט לנבט של השן הקבועה שמתחת. זה עשוי לגרום לפגמים התפתחותיים בנבט השן הקבועה, ואפילו להפסקת התפתחותה, ולהפרעה בכיוון הבקיעה שלה.
· חוסר טיפול בזמן עלול להדביק שיניים קבועות שבוקעות סמוך לגיל 6 שנים.

תזונה נכונה ועששת :

החיידקים שגורמים לעששת ניזונים מפחמימות ומפרישים חומצה שממיסה את השן. כמעט כל אוכל שאנחנו אוכלים מכיל פחמימות ועלול לגרום להתפתחות עששת. לכן חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות והפסקה של שעתיים בין ארוחה לארוחה, ושתיית מים בין הארוחות. וכך מאפשרים לרוק לתקן את הסביבה החומצית הנוצרת בזמן האוכל. ניתן לשתות שתייה ממותקת או מוגשת רק בזמן הארוחות.
© All rights reserved