השתלות שיניים

השתלות שיניים – לשיפור איכות חייך
   
לפני כעשרים שנה אנשים שאיבדו שיניים, האלטרנטיבות שהיו לרשותם הן כתרים מחרסינה או תותבות, שאינן הפתרון המושלם. התקדמות המדע והטכנולוגיה הביאה להתפתחות השתלים הדנטלים שהיום הם הפתרון הטוב ביותר עבור אותם אנשים שאיבדו שן אחת או יותר.

מהו שתל דנטאלי?
    
שתל דנטאלי הוא שן מלאכותית המושתלת במקום השיניים הטבעיות שנעקרו, ומעוצב בצורת בורג המוחדר לתוך עצם הלסת בפעולה כירורגית. השתל מורכב משלושה חלקים: שתל הטיטניום שמושתל בעצם הלסת, המבנה שהוא אותו חלק שנראה מעל קו החניכיים והכתר שעשוי מחרסינה ומיוצר במעבדה.

למי מתאימות השתלות שיניים?

אנשים שאיבדו שן אחת או יותר מסיבות שונות, ואנשים עם תותבות הם מועמדים טובים להשתלות. כמעט כל אדם שנהנה מבריאות כללית טובה, יכול להיות מועמד טוב להשתלות שיניים. נדיר מאוד למצוא אנשים שאינם מתאימים להשתלות בגלל בעיות בריאות מיוחדות. ישנם מקרים בהם התנאים ההתחלתיים איתם מגיע המטופל מאפשרים השתלת שיניים, אך לאחר ההשתלה הגוף דוחה את השתל. חשוב לציין שלא בהכרח חייבים להשתיל שתל אחר במקום שתל שנכשל. כאשר הושתל מספר רב של שתלים ניתן לוותר על אותו שתל שנכשל. וכאן חשיבותה של תכנית הטיפול שהרופא בונה לפני תחילת הטיפול.

מה קודם להשתלה?

- הצעד החשוב ביותר לפני ביצוע ההשתלה הוא תהליך הייעוץ עם רופא השיניים, ותכנית ההשתלה שהרופא בונה. כאשר המטופל מגיע למרפאה לצורך השתלה או בכלל, עליו למלא שאלון והצהרת בריאות. וכאשר ישנן בעיות רפואיות מסוימות כמו מחלות לב, סכרת ועוד, המטופל מתבקש על ידי רופא השיניים להמציא לידיו את האישורים המתאימים.
- המטופל מופנה לצילומי רנטגן. צילום הרנטגן הטוב והמתקדם ביותר הוא הטומוגרפיה הממוחשבת (C.T. ) ואשר מספק לרופא אינפורמציה מלאה על מצב העצם, כמות ואיכות העצם.
- רופא השיניים המטפל לוקח מידות שיניו של המטופל לצורך הכנת כתרים או תותבת זמנית, כמו כן על מנת להכין מודל לשיניו של המטופל לצורך בניית תוכנית טיפול.
- לאחר שהרופא מקבל תמונה כללית על מצב בריאותו של המטופל, צילומי הרנטגן והמודל, הוא בונה את תכנית הטיפול, רושם למטופל מרשם לתרופות שעליו ליטול לפני פעולת ההשתלה.
- המטופל חותם על טופס הסכמה ובו מפורטים הסיכונים האפשריים של ההשתלה, כמו בכל פעולה כירורגית אחרת.

מהי השתלת שיניים?

זוהי פעולה כירורגית שמתבצעת בהרדמה (מקומית, כללית, טשטוש – ראה בהמשך) במרפאת השיניים בתנאי הגיינה מיוחדים. כאשר ההשתלה מבוצעת תחת הרדמה כללית, היא תבוצע בבית חולים. תהליך הטיפול בשתלים דנטליים נמשך ברוב המקרים ממספר שבועות עד תשעה חודשים. במקרים מסוימים, כאשר מצב העצם בלסתות אינו מספק התהליך נמשך אפילו מעבר לשנה. תהליך ההשתלה הוא מאז הכנסת השתל/ים לפיו של המטופל ועד להדבקת הכתרים והקבועים.  
   
ישנן כמה שיטות של השתלות:

השתלה בשלב אחד: לאחר עקירת שן, השתל מוחדר במכתשית השן על-פי תכנית הטיפול (מיד לאחר העקירה) והוא נראה מעל קו החניכיים. בד"כ השתל מוכן להעמסת הכתרים עליו לאחר כמה שבועות.

השתלה בשני שלבים: השתל ממוקם בלסת אך נמצא כולו מתחת לחניכיים ולא ניתן לראותו. ורק לאחר השתלבות השתל בצעם הלסת, השתל נחשף. השתלה מסוג זה מבוצעת במקרים בהם איכות וכמות העצם אינם במצב אידיאלי.

השתלה ביום אחד: לרוב ניתן לבצע השתלה ביום אחד כאשר השתלים הם בלסת התחתונה. בתהליך זה, כמה שעות לאחר ההשתלה הכתר מולבש על המבנה.

השתלה מיידית:פעולה זו חוסכת מהמטופל סבל, באותו תהליך שבו עוקרים אחת השיניים הרופא משתיל מיד שתל במקום אותה שן שנעקרה. ההשתלה יכולה להיות השתלה בשלב אחד או בשני שלבים.

השתלה מיידית והעמסה מוקדמת: בפעולה זו לאחר הצבת השתל במקומו, באותה פגישה מתאימים לשתל שן מלאכותית חדשה.

ישנם מקרים בהם צפיפות העצם ירודה, במיוחד בלסתות העליונות, ולכן יש צורך בהשתלת עצם.. פעולת השתלת העצם יכולה להתבצע לפעמים בו זמנית עם ההשתלה, ובמקרים אחרים לפני ההשתלה. ואז יש להמתין עד שהעצם שהושתל משתלב עם עצם הלסת, ורק אז לבצע את ההשתלה. השתלת עצם מגבירה את יציבות השתלים. כאשר יש צורך בהשתלת עצם תהליך ההשתלה מתארך.

העצם המושתל יכול להיות בכמה צורות: אבקה או גוש, כאשר הגוש יכול להיות מלאכותי או טבעי- גוש עצם שנלקח מהמטופל עצמו. ניתן לקחת עצם מכמה מקומות בגוף המטופל. פעולה זו מתבצעת ע"י רופא מומחה בכירורגית הפה והלסת, וניתן לעשות זאת לפני ההשתלה או בזמן ההשתלה.

האם פעולת ההשתלה כואבת?

כאב הוא דבר יחסי המשתנה ממטופל למטופל. הרופא יעשה כל מה שניתן על מנת להקל על המטופל בזמן ואחרי ההשתלה. כמובן שהפעולה הכירורגית מתבצעת בהרדמה. סוג ההרדמה שונה בכל מקרה, וזה תלוי באופי המטופל, ובאופי הפעולה.

- גז צחוק: בנוסף להרדמה המקומית הרופא יכול להשתמש בגז צחוק שמרגיע את המטופל עד לסיום הפעולה.

- טשטוש דרך הפה: הכוונה היא, לאותם כדורי הרגעה שהמטופל נוטל לפני תחילת ההשתלה.

- הרגעה תוך ורידית בהכרה: סמי הרגעה הניתנים במהלך ההשתלה, והיא ניתנת רק ע"י רופא מרדים תוך בקרת דופק הלב ורמת החמצן בדם.

- הרדמה כללית: לפעמים פעולת ההשתלה היא ארוכה מדי במיוחד במספר רב של שתלים, או במקרים בהם המטופל סובל מחרדה ברמה גבוהה, ולכן ניתן לבצע את ההשתלה בהרדמה כללית. במקרה זה ההשתלה תבוצע בבית חולים.

מהו אורך חיי השתלים?


לאחר שהשתלים משתלבים בעצם הלסת הם הופכים לחלק משיני המטופל ויש לשמור עליהם כפי ששומרים על השיניים הטבעיות. הטיפול הביתי בשתלים ובכתרים עשוי להאריך את חיי השתלים. יש לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, ולנקות בין השיניים בחוט דנטאלי. חוסר טיפול עלול לגרום להצטברות שכבת אבנית, דבר הגורם לדימומים בחניכיים, דלקות חניכיים, ואי נוחות כללית.שתלים המטופלים היטב נשמרים ומחזיקים מעמד הרבה שנים, אפילו עד סוף חייו של המטופל.
© All rights reserved