הבהרת (הלבנת) שיניים

מהי הבהרת שיניים?

הבהרת שיניים היא טכניקה המבוצעת על ידי רופא השיניים או המטופל עצמו, במטרה להחזיר לשן את צבעה הטבעי, או כמה שיותר קרוב לכך. לצורך כך מורח רופא השיניים חומר כימי פעיל על שכבת השן החיצונית או הפנימית. החומר הפעיל שנמצא בדרך כלל בתכשירי ההבהרה השונים הוא הידרוג'ן פרוקסיד או קרבמיד פרוקסיד, והפעולה היא פעולת חמצון.

מדוע משנות השיניים את צבען ?

השן מורכבת משתי שכבות: בשכבה החיצונית נמצאת שכבת האמייל, שצבעה שקוף. בשכבה השנייה נמצא הדנטין שגווניו חום-צהוב. ככל ששכבת האמייל דקה יותר, שכבת הדנטין משתקפת דרכה יותר וזו אחת הסיבות לשיניים צהובות.
שחיקה בשכבת האמייל היא תוצאה של מספר גורמים שהעיקרית בהן היא ההתקדמות בגיל, היוצרת באופן טבעי שקיעה רבה יותר של האמייל. מסיבה זו שיניהם של אנשים מבוגרים כהות יותר. לעתים נגרמת השחיקה כתוצאה מצחצוח שיניים חזק ו/או שימוש במשחת שיניים חזקה. לעתים, סוגים מסוימים של אוכל או שתייה מרובה של קפה, יין אדום, תה ועישון משנים את צבע השיניים.
ישנם אנשים שצבע השיניים שלהם כהה מלידה, או שהוא כהה כתוצאה ממחלות שפגעו בהיווצרות השכבה החיצונית (האמייל). גם נטילת תרופות ממשפחת ה"טטראציקלין" בתקופה שבה השיניים מתהוות, חבלות בשיניים וטיפולי שורש עלולים לפגוע בגוון השיניים ולהכהותן.

כיצד ניתן להבהיר את השיניים?

ישנן מספר שיטות להבהרת שיניים:

א. הבהרת שיניים במרפאה: הפעולה מבוצעת על ידי רופא השיניים בטיפול שאורך כשעה עד שעתיים. לפני תחילת הטיפול מכסה הרופא את עיניו של המטופל כדי להגן עליהן מפני קרני האור או הלייזר המעורבים בתהליך. כמו כן מפרידים בין שיני המטופל לשפתיו, לחלל הפה והחניכיים כדי שלא יבואו במגע עם ג'ל ההלבנה. לאחר מכן נמרח הג'ל על השיניים ואור או לייזר מכוונים על השיניים. היתרון בפעולה זו הוא בתוצאתו המיידית. עם זאת, רופאים ממעטים להשתמש בה מכיוון שהאור פולט גם חום שעלול להזיק לשיניים.

ב. הבהרת שיניים ביתית: ישנן שתי דרכים להבהרת שיניים ביתית. האחת היא מקצועית: המטופל מגיע לרופא השיניים, הרופא לוקח מידות לשיניו של המטופל ומכין לו סד הלבנה. לאחר כמה ימים מגיע המטופל ומקבל לידיו את הסד ובנוסף את חומר ההלבנה. בבית, המטופל מזריק לתוך הסד כמות מספקת של חומר ההבהרה ומלביש את הסד על שיניו. זמן ההלבנה המומלץ ליום הוא בין שעתיים לארבע שעות. יש להקפיד שחומר ההבהרה לא ישהה על השיניים יותר משעתיים. יש להקפיד שחומר ההבהרה לא יבוא במגע עם החניכיים או חלל הפה. הטיפול בשיטה זו אורך בין שלושה לשישה שבועות, עד שמגיעים לצבע השיניים הרצוי למטופל, או קרוב אליו. חשוב מאוד לא לפתח ציפיות יתר אצל המטופל מאחר שתוצאות ההבהרה הינן שונות ממטופל למטופל. לא מומלץ להגיע לצבע לבן, מכיוון שצבען הטבעי של השיניים הינו לבן-שנהב.

דרך נוספת להבהרת שיניים ביתית היא באמצעות ערכות הבהרה מסחריות, הנמכרות ברשתות השיווק והנרכשות על ידי המטופל באופן עצמאי.

ג. תכשירים להבהרת שיניים: מדובר במשחות שיניים רגילות, המשלבות במרכיביהן חומרים להלבנת שיניים.

לפני הטיפול?

לפני טיפול להבהרת שיניים מומלץ לצחצח שיניים פעמיים ביום לפחות, במשך כשבוע או שבועיים לפני ההבהרה, עם משחת שיניים לשיניים רגישות ולהשתמש בחוט דנטאלי.
למעשנים מומלץ להפסיק לעשן לפני פעולת ההבהרה, מכיוון שהעישון עלול לגרום נזק לחניכיים.
מומלץ, בכל מקרה לפני טיפול הבהרה, להגיע לרופא השיניים לניקוי שיניים כללי.
אם אתם אמורים לעבור טיפול שיניים אסתטי כמו הרכבת כתרים, מומלץ לעבור את פעולת ההבהרה כשבועיים לפני הרכבת הכתרים לצורך התאמת צבעם. תהליך ההבהרה נמשך 48-72 שעות לאחר הפסקת הפעולה.
חשוב לדעת לפני הטיפול שכתרים וציפויי חרסינה אינם משנים את צבעם, וכדאי לדעת אם יהיה צורך בהחלפתם אחרי ההבהרה.

אחרי הטיפול ?

מומלץ לנהוג ע"פ המלצות הרופא המטפל לשמירה על התוצאות לזמן רב יותר. 

להימנע מעישון ומשתייה מרובה של קפה. יום עד שלושה ימים לאחר הטיפול מומלץ להימנע ממאכלים בעלי חומציות גבוהה.
תיתכן רגישות בשיניים, ולכן מומלץ להשתמש במשחת שיניים לשיניים רגישות.

© All rights reserved